Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçim sonuçlarına saygı göstereceğini belirtmişti: Kayyım kararı gecikmedi

Yerel seçimleri ikinci sırada tamamlayan AKP’den Van’da ‘kayyım’ adımı geldi. Van’da kazanan DEM Partili Abdullah Zeydan’ın seçilme hakları geri alındı. Bu gelişmenin ardından Van İl Yüksek Seçim Kurulu, seçimi 130 bin oyla kaybeden AKP’nin adayı Abdullah Arvas’a verilmesi kararlaştırıldığı öğrenildi. DEM Parti Seçim İşleri Komisyonu Eş Sözcüsü İlknur Birol, “Başka bir gasp yoluyla kayyım atamak için çalışıyorlar” dedi.

Yerel seçimlerden CHP birinci, AKP ise ikinci parti olarak çıkarken, DEM Parti ise kayyım yönetimindeki kentleri yeniden kazandı. Bu kapsamda DEM Parti’nin Van adayı Abdullah Zeydan yüzde 55,4 oyla birinci oldu. DEM Parti, Van Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra kentin 13 ilçeyi de kazanarak bir ilki gerçekleştirdi. Seçimin ardından partilerin itiraz süresi başlarken, iktidardan dikkat çeken bir adım geldi.

ZEYDAN’IN MEMNU HAKLARI GERİ ALINDI

DEM Parti’den dün yapılan açıklamaya göre; Adalet Bakanlığı, 29 Mart’ta mesai bitimine 5 dakika kala 2022 yılında seçilme haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etti. Söz konusu açıklamada; “Yetkili savcılık, talimat niteliğindeki bu idari itiraz yazısı üzerine kesinleşmiş memnu hak kararını veren mahkemeye yeniden başvurmuştur. Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri almış ve memnu hak talebini reddetmiştir. Karar henüz kesinleşmeden, yani itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan hemen YSK’ya bildirimde bulunmuştur” denildi.

‘BOŞLUK BIRAKMADIK’

Bu gelişmenin ardından DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, Zeydan’ın seçilme haklarının geri alınmasına ilişkin partisinin genel merkezinde basın açıklaması düzenledi. “Kayyım rejimine verilen net cevaba karşı mesai bitimine dakikalar kala Abdullah Zeydan şahsında tekrar bir irade gaspıyla karşı karşıya bırakıldık” diyen Doğan, “DEM Parti’nin buna dair herhangi bir sorumluluğu yok, bu tür girişimlerde bulunacaklarını tahmin ediyorduk, DEM Parti tarafından herhangi bir boşluk bırakılmadı. Halkın iradesine saygı duymak zorundasınız, bu bir lütuf değil. Biz hakkımız olanı, alnımızın teriyle, büyük bedellerle ve özgüvenle ortaya koyduğumuz hakkın gasbedilmesine izin vermeyeceğimizi ifade ediyoruz” ifadelerini kullandı.

MAZBATA İKİNCİ ADAYA VERİLDİ

Doğan’ın açıklamasının ardından Van İl Seçim Kurulu’ndan dikkat çeken bir karar geldi. İl seçim kurulu, mazbatanın AKP’nin seçimi 30 puan farkla kaybeden kendi adayı Abdulahat Arvas’a verilmesine ilişkin talebini oy çokluğu ile kabul etti. İl seçim kurulunun kararına yönelik DEM Parti’den yazılı açıklama geldi. Söz konusu yazılı açıklamada; “Bu karar iktidarın müdahalesi ile başlatılan siyasi darbe sürecinin devamıdır. Ayarlanmış Van İl Seçim Kurulu üyelerinin oy çokluğu ile verdiği karar hukuksuzdur, gayri meşrudur, halk iradesini tanımama kararıdır. Avukatlarımız karara itiraz etti” denildi.

Bu gelişmelere toplumdan da tepki gelirken, polis tepki için toplanan halka müdahalede bulundu. DEM Parti Eş Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları Oruç, YSK’nin önünden açıklama yaptı. Bakırhan, “Örneğine çok az rastlanan bir durumla karşı karşıyayız. Daha önce kayyumlar aracılığı ile yapılan bu darbe yargı eliyle yapılıyor. Kaybedenler kayyumcu zihniyet oldu. Kayyumlarla toplumun talepleri değiştirilmiyor” dedi. Oruç da “Sözünüzün arkasında durun Erdoğan. ‘Halkın iradesine saygı göstereceğim’ dediyseniz saygı gösterin o zaman” ifadelerini kullandı.

‘ÇOK TEHLİKELİ BİR ADIM ATIYORLAR’

Söz konusu gelişmelere ilişkin DEM Parti’nin atacağı adamları Cumhuriyet’e değerlendiren DEM Parti Seçim İşleri Komisyonu Eş Sözcüsü İlknur Birol, itiraz haklarını olduğunu ve mazbatanın daha verilmediğini belirtti. DEM Partili Birol, “Çok tehlikeli bir kapı açıyorlar. Bu sadece Van halkının bir sorunu olmayıp Türkiye’nin bir bütün olarak seçme hakkına müdahale anlamına gelir. Bu bakımdan herkesi itirazını yükseltmeye davet ediyoruz. Halkın iradesine saygı duymaya öğrenilmeli. Demokratik bir seçim yapıldı. Halk bir irade koydu. Başka bir gasp yoluyla kayyım atamak için çalışıyorlar” dedi.

‘KAYYIM OLMAK İSTEMİYORUM’

AKP’li Abdulahat Arvas, seçim öncesi yaptığı bir konuşmasında “Benim bu kent ile ilgili çokça hayalim, projem ve çalışmam var. Ama asla niyetim ikinci seçilip kayyum olarak atanmak, kayyum olmak değil. Ben bu kentte kayyum olmak istemiyorum. Başkan olarak seçilip sorunları çözmek istiyorum” demişti.

DİYARBAKIR’DA DA MAZBATA KRİZİ

Diyarbakır’da yüzde 64,06 oranında oy alarak Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığı’na seçilen DEM Partili Ayşe Serra Bucak Küçük’e il seçim kurulu yetkilileri tarafından AKP İl Başkanlığı’nın itirazı nedeniyle mazbatayı şu an veremeyeceklerini bildirdiği ortaya çıktı. Yetkililerden öğrenildiğine göre itiraz karara bağlandıktan sonra mazbatanın verileceği öğrenildi.

HİLVAN’DA SEÇİM TEKRAR EDİLECEK

DEM Parti’nin yüzde 33,2 oyla kazandığı Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde de AKP’nin itirazları sonucunda ilçe seçim kurulu 2 Haziran’da seçimlerin tekrarlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x